Leonardo da Vinci IX i X 2014

Numer projektu:  2013-1-PL1-LEO01-38112

Tytuł projektu: „Profesjonalna praktyka zagraniczna techników informatyków 
i techników hotelarzy w Niemczech, kluczem do mobilności zawodowej"

Wartość projektu: 80 210,00 EURO

Partner: Firma WBS TRAINING AG

Termin realizacji: 16.09.2014 r. - 26.09.2014 r.

Miejsce realizacji: Lipsk (grupa hotelarzy), Drezno (grupa informatyków)
Ilość uczestników: 34

Uczestnicy- grupa hotelarzy

Uczestnicy- grupa informatyków

1. Ceglarz Monika

2. Gajownik Damian

3. Garbacz Joanna

4. Kos Natalia

5. Koselnik Agnieszka

6.  Kowalska Aleksandra

7.  Kozakiewicz Dominika

8. Lewandowska Karolina

9. Matuszczak Aleksandra

10. Niewiadomska Kinga

11. Różycka Kinga

12. Romanicz Monika

13. Stępień Agnieszka

14. Walczak Marita

15. Włodarczyk Anna

16. Zielińska Krystyna

 

1. Derlatka Damian

2. Dziewit Konrad

3. Grzmil Patryk

4. Kołodziejczyk Kamil

5. Komorowicz Mateusz

6. Kowalski Marcin

7. Krakowiak Kamil

8. Kuliński Robert

9. Łutczyk Oskar

10. Maślikowski Jan

11 Pajor Rafał

12. Sieczka Kacper

13. Staszałek Artur

14. Warwas Ernest

15. Więcaszek Krzysztof

16. Zaczkowski Paweł

17. Zdzymira Jacek

18. Zięba Jakub

 

W dniach 13.09.2014 – 26.09.2014 grupa 34 uczniów odbyła dwutygodniowy staż w Niemczech.

Uczniowie z klasy III a kształcący się w zawodzie technik informatyk praktyki odbywali w siedzibie firmy WBS TRAINING AG mieszczącej się w Dreźnie. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy i pracowali nad stworzeniem strony internetowej o wybranej tematyce . Uczestniczyli w wykładach i ćwiczeniach. Na zajęciach w firmie uczyli się różnych technik i poznawali narzędzia przydatne do tworzenia stron internetowych.
Na zaliczenie praktyki zaprezentowali wyniki swojej pracy przed komisją: grupa 1-  Damian Derlatka, Jakub Zięba, Rafał Pajor i Konrad Dziewit strona WWW ''Cars rent'', grupa 2 - Robert Kuliński, Kamil Krakowiak, Oskar Łutczyk, Marcin Kowalski strona WWW ''City Skarżysko Kamienna'', grupa 3 - Jan Maślikowski, Jacek Zdymira, Kacper Sieczka, Mateusz Komorowicz strona WWW ''Fitness Club'', grupa 4 - Paweł Zaczkowski, Artur Staszałek, Patryk Grzmil i Krzysztof  Więcaszek strona WWW ''3D Printers”. Natomiast Ernest Warwas i Kamil Kołodziejczyk zajmowali się serwisem serwera oraz przedstawiali poszczególne grupy podczas zaliczenia końcowego.

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa praktykę odbywali w renomowanych niemieckich hotelach w Lipsku. 16 praktykantów z klasy III c miało możliwość zapoznać się z zasadami funkcjonowania hoteli w Niemczech. Zdobyli oni praktyczne doświadczenie w obsłudze gościa hotelowego na różnych stanowiskach pracy.  W każdym hotelu  było dwóch praktykantów: w Pension Schlafgut – Marita Walczak  i Monika Ceglarz, w Hotelu Schlafgut – Krystyna Zielińska i Aleksandra Kowalska, w Hotelu am Sachsenpark – Damian Gajownik i Kinga Różycka, w  Hotelu am Völkerschlachtdenkmal – Dominika Kozakiewicz i Joanna Garbacz, w  Sleepy Lion Hostel  - Karolina Lewandowska i Agnieszka Stępień, w Hotelu „Alt Connewitz”  - Kinga Niewiadomska i i Aleksandra Matuszczak, w InterCityHotel Leipzig – Anna Włodarczyk, Natalia Kos, Agnieszka Koselnik i Monika Romanicz.

Udział w projekcie nie ograniczał się do pracy w hotelu lub w firmie ale pozwolił młodzieży zdobyć cenne doświadczenie radzenia sobie w sytuacjach życia codziennego w obcym kraju. Uczniowie w trakcie pobytu w Niemczech wiele zwiedzali, doskonaląc swoje umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i angielskim. W drugą niedzielę pobytu w Niemczech uczniowie byli  na całodniowej wycieczce w Berlinie. Zwiedzili z przewodnikiem  dzielnicę rządową i Reichstag. Zobaczyli Bramę Brandenburską oraz Plac Poczdamski, Judenmahnmal ( pomnik pamięci Żydom), Alexanderplatz, aleję Unter den Linden, Wyspę Muzeów, East Side Gallery, Checkpoint Charlie i wiele innych ciekawych miejsc.

Dwa tygodnie upłynęły bardzo szybko. Uczniowie z szóstkami w dzienniczkach praktyk wrócili do Polski. Pobyt za granicą dostarczył niezapomnianych wrażeń. Integracja w grupie, konieczność porozumiewania się w języku obcym, poznanie nowych osób, poznanie niemieckiej kuchni, zwyczajów i kultury to same zalety takiego wyjazdu. Odbytą praktykę dokumentują certyfikaty, które otrzymali praktykanci od Firmy WBS TRAINING AG oraz dokumenty Europass Mobilność. Dokumenty, które podczas poszukiwania pracy staną się dodatkowym atutem osób uczestniczących w stażu zagranicznym. Potwierdzają one miejsce, termin i program stażu.

Zdjęcia hotelarzy

Zdjęcia informatyków 

 

 

Numer projektu:  2013-1-PL1-LEO01-38114.


Tytuł projektu: „Profesjonalna praktyka zagraniczna techników organizacji reklamy w Niemczech, kluczem do mobilności zawodowej" 

 

Staż został zrealizowany w ramach projektu systemowego „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.  

Wartość projektu: 37 990,- EUROto jest  156 545,39 PLN

Partner: Firma WBS TRAINING AG

Termin realizacji: 05.10.2014 - 18.10.2014r.

Miejsce realizacji: Drezno, Niemcy 
Ilość uczestników: 16 (klasa III d)

 

Uczestnicy projektu:

 1. Golińska Kamila
 2. Stępień Liliana
 3. Pogorzelska Klaudia
 4. Król Anna
 5. Koryciński Jakub
 6. Mamla Dagmara
 7. Tarabasz Paulina
 8. Dobosz Daria
 9. Głusek Anna
 10. Kwiecień Anna
 11. Ludew Mariusz
 12. Bilska Angelika
 13. Pyda Anna
 14. Karpeta Ilona
 15. Sienkiewicz Weronika
 16. Wykrota Piotr

 

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik organizacji reklamy praktyki odbywali
w siedzibie firmy WBS TRAINING AG w Dreźnie. Podczas wykładów i ćwiczeń uczniowie zapoznali się z tematyką dotyczącą reklamy w niemieckich firmach.
Na zakończenie praktyki młodzież przygotowała kampanię reklamową dla firmy stolarskiej ("Creating an advertisement campaign for a timber company").

Prezentacje były przygotowywane w grupach i na koniec stażu każda grupa prezentowała wyniki swojej pracy. Skład poszczególnych grup przedstawiał się następująco:

 

Grupa I

Grupa II

Grupa III

Grupa IV

1. Kamila Golińska
2. Anna Kwiecień
3. Paulina Tarabasz
4. Dagmara Mamla

1. Daria Dobosz
2. Anna Pyda
3. Jakub Koryciński
4. Mariusz Ludew

1. Angelika Bilska
2. Weronika Sienkiewicz
3. Anna Głusek
4. Piotr Wykrota

1. Klaudia Pogorzelska
2. Anna Król
3. Lilana Stępień
4. Ilona Karpeta

 

Oprócz pracy w firmie uczniowie mieli zorganizowany interesujący program kulturowy.W pierwszym tygodniu pobytu zwiedzali: "Altstadt" czyli stare miasto, manufakturę Volkswagena i Muzeum Techniki. W niedzielę byli na całodniowej wycieczce w Berlinie gdzie m.in. zwiedzili niemiecki Parlament. W drugim tygodniu pobytu zwiedzili "Neustadt" nowe miasto w Dreźnie oraz  Muzeum Higieny.

Jako potwierdzenie odbytej praktyki, miejsca, terminu i zrealizowanego programu praktyki uczniowie otrzymali trzy dokumenty: certyfikat od firmy WBS TRAINING AG w Dreźnie, certyfikat przygotowany przez Zespół Szkół Ekonomicznych oraz dokument Europass Mobilność.