ERASMUS + 2016/17

 

Projekt nr 2015-1-PL01-KA102-015912

„Europejskie doświadczenie zawodowe uczniów skarżyskiego Ekonomika”

Termin wyjazdu: 4 – 17 września 2016 

Uczestnicy projektu:

 

TECHNIK  EKONOMISTA

1. Adamczuk Michał

2. Gryz Albert

3. Kloch Wiktoria

4. Mastalerz Wioleta

5. Powideł Katarzyna

6. Sekulska Klaudia

7. Szlęzak Monika

8. Żak Karolina

 

TECHNIK  ORGANIZACJI  REKLAMY

1. Bartosik Kamila

2. Bodo Kamil

3. Długosz Karolina

4. Krupa Karina

5. Kucfir Patryk

6. Łukasik Żaneta

7. Nowak Mateusz

8. Sieczka Dorota

 

Uczniowie klasy III b kształcący się w zawodzie technik ekonomista i klasy III a kształcący się w zawodzie technik organizacji reklamy odbyli dwutygodniową praktykę zawodową w firmie WBS TRAINING AG w Dreźnie. Wyjazd był możliwy dzięki realizacji projektu „Europejskie doświadczenie zawodowe uczniów skarżyskiego Ekonomika” w ramach programu PO WER na zasadach  Erasmus +.  Uczestnicy projektu zapoznali się ze specyfiką działalności firmy, jej organizacją, uczestniczyli w szkoleniach i spotkaniach z trenerami, opracowywali praktyczne rozwiązania marketingowe mające na celu wprowadzenie nowego produktu na rynek, obliczali koszty i przychody z działalności, planowali możliwe do osiągnięcia zyski. Uzyskali wiedzę z zakresu prowadzenia analiz finansowych niemieckich podmiotów gospodarczych, opracowywania strategii finansowych i nowoczesnych metod prowadzenia działalności handlowej na rynkach zagranicznych itp. Na zakończenie praktyki przedstawiali przygotowane przez siebie start-upy.

Oprócz codziennej pracy dla młodzieży przewidziano także zajęcia kulturowe – zwiedzanie zabytków i ciekawych miejsc w Dreźnie. Młodzież była w fabryce Volkswagena,  Muzeum Techniki, zwiedziła Stare i Nowe Miasto, była w zoo oraz na stadionie. Uczestniczyła również w wycieczce do stolicy Niemiec – Berlina, oglądając najważniejsze atrakcje tego miasta.

Młodzież zdobyła cenne doświadczenie zawodowe, udoskonaliła umiejętności językowe, poznała wielu interesujących ludzi, zwiedziła wiele ciekawych miejsc. Umiejętności praktyczne, które na pewno przydadzą się w dalszym kształceniu oraz przyszłym życiu zawodowym, zostały potwierdzone otrzymanymi certyfikatami. Umiejętności językowe pomogły w zachowaniu komunikacji zarówno podczas pracy w firmie, jak i w czasie wolnym. Niezapomniane wspomnienia pozostaną w pamięci …

 

 

 

 

Projekt nr 2015-1-PL01-KA102-015912

„Europejskie doświadczenie zawodowe uczniów skarżyskiego Ekonomika” w ramach programu PO WER na zasadach Erasmus +.

Termin wyjazdu: 03.09.2016 r.- 16.09.2016 r.

Wartość wyjazdu do Lipska : 27 910,- EURO

Uczestnicy projektu:

Technik hotelarstwa

 1. Paulina Gibała
 2. Aleksandra Wasilewska
 3. Katarzyna  Stojek
 4. Katarzyna Głuchowska
 5. Patrycja Główka
 6. Wiktoria Kałużyńska
 7. Magdalena Kamińska
 8. Joanna Kocia
 9. Karol Kowalik
 10. Patrycja Kwiatkowska
 11. Weronika Piątek
 12. Wiktoria Scelina
 13. Kinga Socha
 14. Kinga Świat
 15. Agata Świątek
 16. Estera Szumielewicz

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa odbyli praktyki zawodowe w ośmiu  niemieckich hotelach: Sleepy Lion Hostel, Arena City Hotel, InterCity Hotel Leipzig, Hotel Schlafgut, Pension Schlafgut, Hotel Margraf Leipzig, Landhotel Kießling GmbH Flair Hotel Alt Connewitz, Victor’s Residenz Hotel Leipzig. Podczas dwutygodniowego pobytu za granicą młodzież zdobyła praktyczne doświadczenie zawodowe, udoskonaliła umiejętności językowe oraz uczestniczyła w ciekawym programie kulturowym.  W dniu 6 września młodzież brała udział w pieszej wycieczce z przewodnikiem po śródmieściu Lipska podczas której zobaczyli słynny Kościół św. Mikołaja, piękną galerię handlową Specks Hof, mały targ przekąsek, rynek ze Starym Ratuszem, Mädler Passage z Piwnicą Auerbacha, Barthels Hof, Kościół św. Tomasza. Przeszli przez Stare Miasto, Plac niemiecki i obok bawarskiej stacji kolejowej do Augustusplat gdzie  zakończyła się wycieczka. Trasa drugiej wycieczki po Lipsku odbyła się dniu 13 września i prowadziła przez tętniące życiem południowe przedmieścia, obok popularnego Panometeru do słynnego miejsca w Lipsku, czyli Pomnika Bitwy Narodów. W niedzielę 11 września młodzież uczestniczyła w autokarowej wycieczce do Berlina. W stolicy Niemiec zobaczyli Bramę Branderburgską, słynny luksusowy Hotel Adlon, Reichstag, odbyli spacer reprezentacyjną ulicą Unter den Linden, mijali gigantyczną i wystawną ambasadę Rosji, słynną wieżę telewizyjną Farnsehturm, Plac Poczdamski i wiele innych atrakcji.
Na zakończenie praktyki wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające posiadanie kwalifikacji na poziomie europejskim. Praktyki przysporzyły młodzieży wiele satysfakcji i wzbogaciły o nowe doświadczenia. Pomimo ciężkiej, niekiedy stresującej pracy, w którą musieli włożyć wiele wysiłku i zaangażowania miło wspominać będą te dwa tygodnie. Zagraniczne praktyki są doskonałą okazją do poznania europejskiego systemu pracy i obyczajów panujących w Europie.